Tím pracovníkov Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave spolupracuje  na spoločnom prístupe k harmonizácii, aktualizácii a modernizácii pre schvaľovanie jednotných postupov pre krv, tkanivá, bunky a orgány, využívaných v liečebných procesoch, ktoré  sa v jednotlivých členských štátoch EÚ stále líšia.

Minulý týždeň sa na pôde Lekárskej fakulty SZU konal celodenný vzdelávací seminár pod vedením prof. RNDr. Shubhady Bopegamage, CSc., ktorý bol súčasťou projektu GAPP PRO. Tento projekt je financovaný Európskou exekutívnou agentúrou pre zdravie a digitálne technológie (HaDEA) v rámci programu EU4Health. Jeho cieľom   je zlepšovať verejné zdravie, prevenciu chorôb a elimináciu hrozieb pre fyzické ako aj  duševné zdravie v krajinách EÚ.

Projekt GAPP PRO sa zameriava na posudzovanie a autorizáciu nových procesov prípravy látok ľudského pôvodu (Substance of Human Origin – SoHO), medzi ktoré patria napríklad fekálna mikrobiota, materské mlieko či krvné doštičky. Slovenská zdravotnícka univerzita je v  tomto projekte koordinátorom za Slovenskú republiku.

Prínosom Slovenska v projekte je, že  pracovný tím vedený prof. Bopegamage v spolupráci s odborníkmi z Poľska (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu) koordinuje pracovný balík zameraný na vytvorenie dotazníka, ktorý slúži na analýzu procesov prípravy látok vo vzťahu k ich rizikovosti. Kompetentným orgánom za Slovenskú republiku v tejto oblasti je Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ciele projektu GAPP PRO:

– Vytvoriť a otestovať autorizačné postupy pre rôzne látky ľudského pôvodu.

– Overiť schopnosť členských štátov, implementovať model GAPP so zohľadnením úrovne rizika.

– Aktualizovať a rozšíriť nástroje na hodnotenie rizík pre nové látky, ako je fekálna mikrobiota a materské mlieko.

– Zefektívniť európske usmernenia na prípravu produktov z krvi, tkanív a buniek.

Projekt spája expertov z 14 krajín a 21 inštitúcií, pričom kľúčovú úlohu zohrávajú medzinárodné organizácie ako ECDC, EDQM či EBMT.