Dňa 14. apríla 2025 Spolok študentov FOaZOŠ v úzkej spolupráci s občianskym združením Nikdy viac úspešne zorganizoval v Aule D. Driešku odbornú prednášku zameranú na komplexnú problematiku obetí domáceho násilia. Toto podujatie predstavovalo významný krok vo zvyšovaní povedomia a odborných kompetenciách budúcich zdravotníckych pracovníkov v citlivej oblasti starostlivosti o osoby postihnuté násilím.
Prednáška bola primárne koncipovaná pre študentov kľúčových študijných programov fakulty – ošetrovateľstva, pôrodnej asistencie a urgentnej zdravotnej starostlivosti. Je potešiteľné, že o túto interdisciplinárnu problematiku prejavili značný záujem aj študenti iných študijných programov SZU v Bratislave.
Rozsiahlymi skúsenosťami a odbornými vedomosťami prispela pani Andrea Andrejová, zakladateľka Občianskeho združenia Nikdy viac. Jej pôsobenie v tejto oblasti už od roku 2006 zaručilo vysoko kvalifikovaný a prakticky orientovaný pohľad na problematiku. Združenie sa venuje širokému spektru aktivít, zahrňujúcich intenzívnu osvetovú prácu s verejnosťou, publikačnú činnosť zameranú na zvyšovanie informovanosti, poskytovanie priamej krízovej intervencie osobám v akútnej núdzi a náročnú prácu v teréne s obeťami násilia v ich prirodzenom prostredí. Právny kontext problematiky obetí domáceho násilia erudovane priblížila JUDr. Zuzana Horváthová Záhradníková, bývalá vyšetrovateľka so skúsenosťami v oblasti vyšetrovania závažných trestných činov súvisiacich s domácim násilím. Študentom boli poskytnuté cenné a detailné informácie o aktuálnom právnom rámci definujúcom týranie osôb, ako aj o reálnej a často alarmujúcej situácii týraných osôb v spoločnosti. Jej príspevok umožnil študentom lepšie pochopiť komplexnosť problematiky z právneho hľadiska a dôležitosť interdisciplinárnej spolupráce pri poskytovaní pomoci obetiam.
Druhá časť podujatia sa venovala aj dôležitej téme vplyvu ACEs skóre (Adverse Childhood Experiences Study) na celoživotné zdravie a pohodu jednotlivca. Poslucháčom bolo zrozumiteľným spôsobom priblížené prepojenie medzi negatívnymi zážitkami v detstve a ich potenciálnymi dlhodobými následkami. Študenti mali jedinečnú a interaktívnu príležitosť anonymne absolvovať orientačný test zameraný na ACEs skóre a následne sa zamyslieť nad potenciálnymi rizikovými faktormi a ich implikáciami pre budúcnosť. Táto časť prednášky bola mimoriadne prínosná pre zvýšenie ich senzitivity voči zraniteľnosti pacientov s anamnézou traumatizujúcich zážitkov. Kľúčovou súčasťou prednášky bola aj podrobná inštruktáž v oblasti poskytovania krízovej intervencie, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou práce zdravotníckych profesionálov. Dôraz bol kladený na etické aspekty a praktické postupy pri kontakte s osobami v akútnej psychickej kríze, najmä so suicidálnymi pacientmi, ako aj na zdôraznenie ich zákonnej a etickej povinnosti poskytnúť neodkladnú pomoc.
Počas celej prednášky panovala otvorená a podnetná atmosféra, na základe čoho študenti prejavili aktívny záujem a iniciovali rozsiahlu diskusiu. Všetky otázky boli erudovane zodpovedané, čo prispelo k hlbšiemu pochopeniu komplexnej problematiky a podnieteniu kritického myslenia študentov o aktuálnych výzvach v zdravotníctve v kontexte starostlivosti o týrané osoby.
Mnohí študenti vyjadrili aktívny záujem o prehĺbenie vedomostí z tejto problematiky aj v budúcnosti, čím potvrdili dôležitosť jej zaradenia do vzdelávacieho kurikula budúcich zdravotníckych profesionálov.