Hlavnou úlohou Katedry je vychovávať profesionálnych zdravotníckych záchranárov, predurčených na výkon odborných pracovných činností v záchrannej zdravotnej službe a na oddeleniach urgentného príjmu, študijný program urgentná zdravotná starostlivosť je koncipovaný tak, aby po jeho úspešnom ukončení boli absolventi schopní samostatne poskytovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť. V poslednom desaťročí si tento študijný odbor vydobyl samostatné postavenie v hierarchii systému poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Predpokladom prijatia uchádzača o štúdium v odbore urgentná zdravotná starostlivosť je úspešné ukončenie stredoškolského štúdia s maturitou, dobrý zdravotný stav a fyzická kondícia ako aj splnenie podmienok v oboch častiach prijímacieho konania.
Povolanie zdravotnícky záchranár je vysoko špecifické jednak nárokmi kladenými na uchádzačov o štúdium, ktorí okrem potrebných odborných vedomostí a osobnostných predpokladov musia preukázať aj nadpriemernú telesnú zdatnosť a psychickú odolnosť, ale aj nárokmi, s ktorými sa zdravotnícky záchranár stretáva pri poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Jadrom vedomostí študijného odboru urgentná zdravotná starostlivosť sú teoretické vedomosti viazané na prax v prednemocničnej a nemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Sú v nich sumarizované rozsiahle poznatky z predklinických, klinických a spoločenských disciplín, ktoré tvoria nevyhnutný základ umožňujúci budovať profesionálny aj osobnostný profil odborníka na prednemocničnú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
Povinnou súčasťou počas štúdia sú aj tri výcvikové kurzy, z ktorých je zimný zameraný na záchranu a transport v zimnom teréne, letný na orientáciu v horskom teréne, sebaobranu, oboznámenie sa so strelnými zbraňami a vodný výcvikový kurz zameraný na priamu a nepriamu záchranu topiacich sa vrátane hydrológie a základov potápania. Študenti počas týchto výcvikových kurzov IZS spolupracujú aj s pracovníkmi jednotlivých zložiek – Horskou záchrannou službou, Vodnou záchrannou službou, Vrtuľníkovou záchrannou zdravotnou službou a Hasičským a záchranným zborom.
Pri príprave študentov na profesiu zdravotníckeho záchranára Fakulta ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií SZU úzko spolupracuje s výučbovými pracoviskami, ktoré vznikli ako nevyhnutná požiadavka na realizáciu klinickej odbornej praxe v rámci všetkých akreditovaných študijných programov SZU. Významné postavenie medzi nimi majú kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava, kliniky Národného ústavu detských chorôb v Bratislave a pracoviská vybraných poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby v regióne. Medzi výučbové pracoviská patrí aj Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR. Výučba všetkých predmetov študijného programu urgentná zdravotná starostlivosť je zabezpečená kvalifikovanými vysokoškolskými pedagógmi a skúsenými odborníkmi z praxe, ktorých cieľom je kvalitná príprava a motivácia študentov na výkon zdravotníckeho povolania zdravotnícky záchranár.
Činnosť katedry
Katedra urgentnej zdravotnej starostlivosti zabezpečuje a realizuje:
a) vysokoškolské vzdelávanie v akreditovanom bakalárskom študijnom programe Urgentná zdravotná starostlivosť v dennej aj externej forme štúdia v študijnom odbore zdravotnícke vedy,
b) študentskú vedeckú odbornú činnosť a tvorivú činnosť v odbore,
c) spolupracuje so špecializovanými zdravotníckymi výučbovými zariadeniami, v ktorých sa realizuje praktická výučba a klinická prax študentov fakulty,
d) zabezpečuje ďalšie vzdelávanie zdravotníckych záchranárov v súlade s Nariadením vlády č. 296/2010 Z.z. v špecializačných odboroch:
1. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby
2. Manažment v urgentnej zdravotnej starostlivosti
3. Starostlivosť o kriticky chorých
Aktualizované 20.11.2022