Ďalšie vzdelávanie - špecializačné štúdium

prof. MUDr. Mgr. Katarína Gazdíková, PhD., MPH
prvá prodekanka pre zastupovanie dekana a prodekanka pre ďalšie vzdelávanie

Kontakt: Limbová 12, 1.posch., č. dv. A-117, 833 03 Bratislava
Tel. +421 2 59370 284, e-mail: katarina.gazdikova(zavináč)szu.sk

Študijné oddelenie  – ďalšie vzdelávanie

Limbová 14, 1.poschodie, 833 03 Bratislava

  • PREVOŽŇÁKOVÁ Iveta, č.dv. 100, +421 948 981 813, iveta.prevoznakova@szu.sk
    Vzdelávacie aktivity, školiace miesta, kurzy sociálneho lekárstva. Školenia OPL zamestnancov, ktorí prichádzajú do styku s omamnými a psychotropnými látkami.
  • LUKÁČOVÁ Ivana, č.dv. 100, +421 948 981 888, ivana.lukacova@szu.sk
    Vzdelávacie aktivity, školiace miesta, nácvik techník komunikácie – kurzy
  • TÓTHOVÁ Erika, č.dv. 100, +421 948 981 820, erika.tothova@szu.sk
    Vzdelávacie aktivity, školiace miesta
  • MAJERSKÁ Katarína, č.dv. 182, +421 948 981 825, katarina.majerska@szu.sk
    Prihlášky na špecializačné skúšky a certifikovanú pracovnú činnosť
  • Mgr. TRUTZOVÁ Ľudmila, č.dv. 181, +421 948 981 733, ludmila.trutzova@szu.sk
    Započítanie odbornej zdravotníckej praxe

Stránkové hodiny:

  • Pondelok: 9:00 – 11:00 hod.
  • Utorok: 8:00 – 10:00 hod.
  • Streda: 12:00 – 14:00 hod.
  • Štvrtok: nestránkový deň
  • Piatok: 8:00 – 10:00 hod.

Do ďalšieho vzdelávania zaraďuje, prerušuje a vyraďuje Pedagogický odbor. Z tohto dôvodu prosíme kontaktovať Pedagogický odbor,  nie Študijné oddelenie LF SZU.

História ďalšieho vzdelávania na našej univerzite

História sa datuje od 1. mája 1953, kedy bolo zriadené Školské stredisko Povereníctva zdravotníctva pre doškoľovanie lekárov v Trenčíne a bola to prvá inštitúcia na Slovensku i v Československu, ktorá sa venovala postgraduálnej výchove lekárov, neskôr farmaceutov i iných zdravotníckych pracovníkov. 30. novembra 1956 zriadil povereník zdravotníctva Slovenský ústav pre doškoľovanie lekárov v Trenčíne, a 1. januára 1957 Slovenský ústav pre doškoľovanie lekárov v Bratislave s riaditeľstvom v Trenčíne. V roku 1966 Zákon 20/1966 uzákonil špecializačnú prípravu a ďalšie vzdelávanie v zdravotníctve, ktorá viedla i k zmene názvu na Inštitút pre ďalšie vzdelávanie lekárov a farmaceutov (IĎVLF), neskôr ILF so sídlom v Bratislave.
V roku 1991 prišlo k zlúčeniu ILF a Inštitútu pre ďalšie vzdelávanie stredných zdravotníckych pracovníkov a zmene názvu na Inštitút pre ďalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve – IVZ. V októbri 1998 Minister zdravotníctva upravil názov inštitúcie na Slovenskú postgraduálnu akadémiu medicíny (SPAM), ktorá bola v roku 2000 v Tokiu prijatá za člena Svetovej akadémie medicínskych akadémii. V roku 2002 bolo potrebné prispôsobiť ďalšie vzdelávanie pre podmienky EÚ, preto bola na základe zákona NRSR č. 401/2002 Z.z. z 25. júla 2002 kreovaná 1. septembra 2002 Slovenská zdravotnícka univerzita (SZU), ktorá sa stala štátnou vysokou školou univerzitného typu s pôsobnosťou v rezorte MZSR, a obnášala 3 fakulty:

  • Fakultu ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií (FOaZOŠ)
  • Fakultu zdravotníckych špecializačných štúdií (FZŠŠ) – v súčasnosti Lekárska fakulta Slovenskej zdravotníckej univerzity (LF SZU)
  • Fakultu verejného zdravotníctva (FVZ)

V roku 2003 získala LF SZU získala akreditáciu aj pre pregraduálne štúdium všeobecného lekárstva a v roku 2005 vznikla IV. Fakulta zdravotníctva SZU so sídlom v Banskej Bystrici.
V roku 2013 získala LF SZU akreditáciu pre pregraduálne štúdium zubného lekárstva. Odborné inštitúcie UEMS a Rady Európy uznali systém ďalšieho vzdelávania na Slovensku za najlepší v Európe.

Systém ďalšieho vzdelávania

Ďalšie vzdelávanie zdravotníckeho pracovníka sa riadi zákonom 578/2004 Z. z. z 21. októbra 2004 o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (§ 39) a aktuálnym znením nariadenia vlády SR č. 296/2010 Z. z. o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností, ktoré v Tretej časti, § 68 určuje spôsoby ďalšieho vzdelávania:

  • špecializačné štúdium
  • certifikačná príprava
  • sústavné vzdelávanie

Ďalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve je zvyšovanie alebo prehlbovanie odbornej spôsobilosti. Odborná spôsobilosť sa zvyšuje získaním diplomu o špecializácii alebo certifikátu a prehlbuje sa sústavným vzdelávaním.

Žiadosť o zaradenie do špecializačného štúdia alebo certifikačnej prípravy podáva zdravotnícky pracovník, pričom jednotlivé zdravotnícke povolania sa pri zaraďovaní do špecializačného štúdia alebo certifikačnej prípravy nemôžu zamieňať.

Podmienkou ďalšieho vzdelávania na LF SZU je uzatvorený pracovný pomer a uzavretie zmluvy o špecializačnom štúdiu medzi účastníkom vzdelávania a vzdelávacou inštitúciou. Zmluvu je potrebné podpísať súčasne so zaradením. Po zaradení do odboru bude jeden exemplár zmluvy podpísaný dekanom LF SZU vrátený uchádzačovi. Zmluva, ktorú uchádzač obdrží, bude súčasťou dokladov prihlášky na špecializačnú/certifikačnú skúšku.

Praktická a teoretická časť ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov je definovaná v minimálnych štandardoch a v pláne vzdelávacích aktivít. Minimálne štandardy pre špecializačné študijné programy a minimálne štandardy pre certifikačné študijné programy uverejňuje MZ SR na svojom webovom sídle v časti Minimálne štandardy. V zmysle aktuálne platnej legislatívy (od 7.6.2024) sa ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov realizuje a ukončuje podľa minimálnych štandardov zverejnených na webovom sídle MZ SR. Plán vzdelávacích aktivít pre špecializačné a certifikačné študijné programy a pre  študijné programy sústavného vzdelávania je zverejnený na webovom sídle SZU v systéme MAIS.

Zoznam vzdelávacích ustanovizní, ktoré uskutočňujú akreditované študijné programy špecializačného štúdia, certifikačnej prípravy a sústavného vzdelávania pre zdravotníckych pracovníkov uverejňuje MZ SR na svojom webovom sídle v časti Zoznam akreditovaných študijných programov.

Špecializačné štúdium zdravotníckych pracovníkov sa uskutočňuje v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času na základe pracovnej zmluvy (v prípade skráteného úväzku sa štúdium alikvótne predlžuje). V rámci špecializačného štúdia je možné započítanie zdravotných výkonov a odbornej praxe časti absolvovaného/ukončeného špecializačného štúdia pri zmene špecializačného odboru/vzdelávacej ustanovizne alebo pri zaradení do špecializačného štúdia a započítanie zdravotných výkonov a odbornej praxe pred zaradením do špecializačného štúdia. Žiadosť o započítanie zdravotných výkonov a odbornej zdravotníckej praxe na účely špecializačného štúdia je dostupná v dokumentoch na stiahnutie.

Špecializačné štúdium a certifikačnú prípravu riadi odborný garant príslušného špecializačného odboru/certifikačnej prípravy.

Špecializačné štúdium sa ukončuje špecializačnou skúškou a získaním diplomu o špecializácii, certifikačná príprava sa ukončuje certifikačnou skúškou a získaním certifikátu.

Špecializačné štúdium na LF SZU sa riadi minimálnym štandardom špecializačného štúdia príslušného špecializačného odboru/certifikačnej prípravy a jeho podmienky upravuje Študijný poriadok pre ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.

Jednou z foriem špecializačného štúdia je rezidentské štúdium zamerané na podporu špecializačného štúdia zdravotníckych pracovníkov na doplnenie a stabilizáciu stavov kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov v systéme zdravotníctva. Viac informácií sa dozviete na stránke Rezidentské štúdium MZ SR.

Dokumenty na stiahnutie