Limbová 12, 833 03 Bratislava
Katedra všeobecného lekárstva LF SZU
vedúca katedry
tel.: +421 2 593 70 621, e-mail: katarina.gazdikova(zavináč)szu.sk
Vítame Vás na webovej stránke Katedry všeobecného lekárstva. Stránka obsahuje najdôležitejšie informácie o možnostiach, podmienkach a spôsobe pregraduálneho a postgraduálneho vzdelávania v špecializačnom odbore Všeobecné lekárstvo. Ponúka Vám komplexný prehľad špecializačného študijného programu kontinuálneho vzdelávania. Pre lekárov v príprave na špecializačnú skúšku z odboru Všeobecné lekárstvo sú k dispozícii informácie o dĺžke, forme a počte požadovaných výkonov počas cirkulácie na jednotlivých oddeleniach a obhajobe atestačnej práce. Tešíme sa na vzájomne prospešnú interaktívnu spoluprácu. Ponúkame aktualizovaný plán aktivít ďalšieho a sústavného vzdelávania, ktoré organizuje Katedra všeobecného lekárstva LF SZU.
Kontakty:
+421 948 981 868
+421 947 924 215
Členovia Katedry:
- MUDr. Marián Oltman, PhD.
- Bc. Elena Katonová – odborná inštruktorka
tel.: +421 948 981 868, e-mail: elena.katonova(zavináč)szu.sk - Mgr. Daniela Zelinová – odborná inštruktorka pre Rezidentské štúdium
tel.: +421 947 924 215, e-mail: daniela.zelinova(zavináč)szu.sk
Prílohy obsahujú aktuálne odkazy na dôležité stránky, resp. tlačivá potrebné na zaradenie a realizáciu špecializačného štúdia na našej katedre.
Úlohou Katedry všeobecného lekárstva Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) je vzdelávanie a zvyšovanie odbornosti všeobecných praktických lekárov pre dospelých, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou jeho praxe.
Všeobecné lekárstvo predstavuje špecifický odbor s multidisciplinárnym a integrujúcim charakterom, kurzy organizované Katedrou všeobecného lekárstva sa snažíme profilovať týmto smerom. Katedra všeobecného lekárstva vedomostne pripravuje prvokontaktových lekárov, preto je potrebné zameriavať pozornosť aj špecifikám tejto činnosti. Katedra v príprave kurzov kladie dôraz na vyučovanie a vyprofilovanie profesionálnej schopnosti komunikácie lekára s pacientom v záujme integrovaného a koordinovaného poskytovania komplexnej liečebnej, rehabilitačnej, paliatívnej a preventívnej starostlivosti na podporu zdravia. V súčasnej dobe rýchleho napredovania modernej diagnostiky a liečby je nevyhnutné klásť dôraz aj na najmodernejšie teoretické poznatky vedy a výskumu, ktoré by boli prenesené do praxe a aplikované v diagnostike a liečbe pacientov.
Keďže je v súčasnosti stále diskutovanou otázka vyššieho veku všeobecných lekárov s potrebou dopĺňania primárneho kontaktu o mladých, erudovaných a perspektívnych lekárov, tešíme sa, že postupne rastie záujem mladších vekových skupín o získanie tejto špecializácie, aj keď na druhej strane si uvedomujeme prekážky brániace ešte väčšiemu rozmachu tohto krásneho odboru, veď v minulosti sa rodinní lekári tešili významnému spoločenskému hodnoteniu. Za posledné roky sa nám podarili viaceré pozitívne kroky v rámci vzdelávania všeobecných lekárov na Slovensku. Prvým je rezidentské štúdium a druhým je možnosť získania špecializácie v špecializačnom odbore Všeobecné lekárstvo formou Doplnkovej odbornej prípravy pre lekárov s už ukončenou špecializáciou v presne definovaných odboroch.
Informácia o aktuálnom uskutočňovaní špecializačného štúdia:
Špecializačné štúdium sa realizuje v zmysle aktuálneho znenia Nariadenia vlády SR č. 296/2010 Z. z. o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností a aktuálneho znenia Zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (aktuálne znenia sú dostupné na www.slov-lex.sk).
Katedra všeobecného lekárstva pripravuje a realizuje pre lekárov školiace akcie, ktoré sú rozdelené podľa náplne: na tematické, špecializačné, periodické, inovačné, certifikačné kurzy, školiace miesta, cyklické školenia a workshopy. Na výučbe sa podieľajú vedecko-pedagogickí pracovníci SZU, lekárskych fakúlt, farmaceutickej fakulty, vedeckí pracovníci SAV a všeobecní praktickí lekári z praxe. Na základe ponuky tematických plánov kurzov SZU majú lekári možnosť výberu školiacich aktivít.
Katedra všeobecného lekárstva nemá kompetencie ako MZ SR. Partnerom MZ SR je hlavný odborník a Rektorát SZU.
Špecializačné skúšky a vydávanie diplomov vykonávajú akreditované pracoviská:
- Katedra všeobecného lekárstva SZU Bratislava
- JLF UK Martin
- Univerzita P. J. Šafárika LF Košice
Doplnenie ku kvalifikačnej atestácii I. stupňa (KA I.st) nie je povinné, týka sa len lekárov, ktorí chcú pracovať v zahraničí.
Pred nástupom na 9-mesačnú prax do všeobecnej ambulancie pre dospelých je potrebné minimálne dva mesiace pred plánovaným nástupom poslať na adresu Katedry všeobecného lekárstva písomnú žiadosť o schválenie akreditovaného školiteľa obsahujúcu adresu akreditovanej ambulancie a termín praxe. Súčasťou tejto žiadosti je písomný súhlas akreditovaného školiteľa s realizáciou praxe a prehlásením, že v uvedenom termíne nebude v akreditovanej ambulancii vykonávať prax ďalší lekár zaradený do špecializačného štúdia v odbore Všeobecné lekárstvo ani z inej vzdelávacej ustanovizne. Rezidenti dokladajú taktiež súhlas zamestnávateľa s miestom, termínom a školiteľom praxe.
Zoznam akreditovaných školiteľov je dostupný na webstránke Rezidentské štúdium MZ SR, viď dokument VŠEOBECNÉ LEKÁRSTVO zoznam akreditovaných zariadení.
Dôležité termíny
Jesenné termíny akademického roka 2024/25
Plánované termíny špecializačných skúšok pre nerezidentov:
- 18.11. – 22.11.2024 (termín odovzdania prihlášky na špecializačnú skúšku do 4.10.2024)
Jarné termíny akademického roka 2024/25
Plánované termíny špecializačných skúšok pre nerezidentov:
- 24.3. – 28.3.2025 (termín odovzdania prihlášky na špecializačnú skúšku do 7.2.2025)
- 2.6. – 6.6.2025 (termín odovzdania prihlášky na špecializačnú skúšku do 17.4.2025)
- 8.9. – 12.9.2025 (termín odovzdania prihlášky na špecializačnú skúšku do 25.7.2025)
Vzdelávacie aktivity
Kontrolné dni špecializačného štúdia (KDŠŠ)
– pre všetkých zaradených do odboru 1-krát ročne povinné (kontrola záznamov o priebehu špecializačného štúdia v indexe a logbooku účastníkov):
- v prvom roku prípravy 7.11.2024 a 6.3.2025
- v druhom roku prípravy 19.9.2024 a 30.1.2025
- v treťom roku prípravy 19.9.2024 a 30.1.2025
Tematické kurzy (TK):
- 23.9., 24.9., 25.9. a 26.9.2024
- 27.1., 28.1., 29.1., 24.-25.2., 26.2. a 27.2.2025
Kurz špecializačného štúdia pred špecializačnou skúškou (KŠŠ):
- jesenný termín 14.10. – 25.10.2024
- jarný termín 10.3. – 21.3.2025
Aktuálna ponuka vzdelávacích aktivít je zverejnená v systéme MAIS: zobraziť
Prihlášky na vzdelávacie aktivity (dokument č.2) sa podávajú na Študijné oddelenie LF SZU (p. Prevožňáková) najneskôr 6 týždňov pred termínom uskutočnenia vzdelávacej aktivity.
Prihlášky na špecializačnú skúšku (dokument č.11) sa podávajú na Katedru všeobecného lekárstva v aktualizovanom termíne uvedenom vyššie.
Podmienky ku špecializačnej skúške v odbore Všeobecné lekárstvo platné pre všetky formy zaradenia
1. Zaradenie do špecializačného štúdia
1.1 Typ zaradenia do špecializačného štúdia
- príprava v trvaní 3 roky a 3 mesiace (vrátane 24-mesačného spoločného internistického kmeňa, Vestník MZ SR zo dňa 15. októbra 2010, str. 195 – 198) – v súčasnosti sa už nerealizuje
- príprava v trvaní 3 roky (Vestník MZ SR zo dňa 26. februára 2014, str. 42 – 54) – v súčasnosti sa už nerealizuje
- príprava v trvaní 3 roky (Vestník MZ SR zo dňa 27. decembra 2019, str. 34 – 47) – v súčasnosti sa už nerealizuje
- príprava v trvaní 3 roky (minimálny štandard, dokument č.17) – špecializačné štúdium nadväzujúce na vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v doktorskom študijnom programe v študijnom odbore Všeobecné lekárstvo – minimálny štandard je so spätnou účinnosťou platný aj pre všetkých rezidentov a nerezidentov zaradených do špecializačného štúdia v špecializačnom odbore Všeobecné lekárstvo
Zaradenie do špecializačného štúdia (podľa aktuálneho znenia Nariadenia vlády SR č. 296/2010) – zaraďuje Pedagogický odbor SZU, tel.: +421 947 924 180, potrebné dokumenty sú:
- vyplnená žiadosť (dokument č.3, rezidenti dokument č.4) – v prípade doplnkovej odbornej prípravy uviesť typ zaradenia do špecializačného štúdia Všeobecné lekárstvo (napr. DOP INT alebo DOP AIM)
- notársky overený diplom o ukončení vysokoškolského vzdelania
- kópie diplomov doteraz získaných špecializácií
- pracovná zmluva
- index odbornosti
- záznamník výkonov (Logbook) pre všeobecné lekárstvo (zakúpite na SZU)
- viac informácií a ďalšie podmienky pre zaradenie do špecializačného štúdia: viď Zaraďovanie do ďalšieho vzdelávania na SZU
- rezidenti: viď Rezidentské štúdium MZ SR
1.2 Zmena zaradenia do špecializačného štúdia
V prípade zmeny zaradenia do špecializačného štúdia – zaraďuje Pedagogický odbor SZU, tel. +421 947 924 180, potrebné dokumenty sú:
- vyplnená žiadosť o zmenu špecializačného štúdia (dokument č.5)
- notársky overený diplom o ukončení vysokoškolského vzdelania
- pracovná zmluva
- index odbornosti
- záznamník výkonov (Logbook) pre všeobecné lekárstvo (zakúpite na SZU)
- možnosť započítania zdravotných výkonov a odbornej praxe z predchádzajúceho špecializačného štúdia:
- vyplnená žiadosť o započítanie zdravotných výkonov a odbornej praxe (dokument č.7) vrátane jej rozpisu
- kópia Indexu odbornosti (častí, ktoré dokazujú totožné praxe)
- kópia Logbooku – záznamníka výkonov (častí, ktoré dokazujú totožné praxe v častiach Klinická prax a Rozpis výkonov)
- potvrdenie o uhradení poplatku
Žiadosť o započítanie odbornej zdravotníckej praxe sa posiela na Študijné oddelenie LF SZU (Bc. Vojvodová) až po zaradení do špecializačného štúdia v odbore Všeobecné lekárstvo.
1.3 Uznanie časti ukončeného špecializačného štúdia
Podľa Nariadenia vlády SR č. 34 z 31. januára 2018, ktorým sa mení a dopĺňa NV SR č. 296/2010 Z.z. o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností v znení neskorších predpisov podľa § 71 ods. 4 môže vzdelávacia ustanovizeň do špecializačného štúdia v špecializačnom odbore Všeobecné lekárstvo započítať časť totožného ukončeného špecializačného štúdia v inom špecializačnom odbore (do mája 2004 špecializačná skúška 2. stupňa) lekárovi zaradenému do špecializačného štúdia po 1. októbri 2018 na základe:
- vyplnenej žiadosti o započítanie zdravotných výkonov a odbornej praxe a jej dvoch príloh (dokument č.7, 7a a 7b)
- kópie diplomu o ukončenom špecializačnom štúdiu v danom odbore
- kópie Indexu odbornosti (častí, ktoré dokladujú totožné praxe)
- kópie Logbooku – záznamníka výkonov (častí, ktoré dokladujú totožné praxe v častiach Klinická prax a Rozpis výkonov)
- potvrdenia o uhradení poplatku
Žiadosť o uznanie časti ukončeného špecializačného štúdia sa posiela na Študijné oddelenie LF SZU (Bc. Vojvodová) až po zaradení do špecializačného štúdia v odbore Všeobecné lekárstvo.
1.4 Uznanie zdravotných výkonov a praxe absolvovaných na Slovensku alebo v cudzine pred zaradením do špecializačného štúdia pre lekárov zaradených od 1. apríla 2022
- započítanie výkonov a odbornej zdravotníckej praxe, ktoré obsahom a rozsahom zodpovedajú špecializačnému štúdiu v špecializačnom odbore Všeobecné lekárstvo
- vyplnená žiadosť o započítanie zdravotných výkonov a odbornej praxe (dokument č.7, 7a a 7b)
- prax realizovaná na Slovensku: doklad potvrdzujúci absolvovanie výkonov a praxe s pečiatkou a podpisom vedúceho pracovníka príslušného pracoviska zdravotníckeho zariadenia
- prax realizovaná v cudzine: doklad potvrdzujúci absolvovanie výkonov a praxe vystavený kompetentným orgánom príslušného štátu, s úradne osvedčeným prekladom do štátneho jazyka
Žiadosť o započítanie zdravotníckych výkonov a odbornej zdravotníckej praxe pred zaradením do špecializačného štúdia sa posiela na Študijné oddelenie LF SZU (Bc. Vojvodová) až po zaradení do špecializačného štúdia v odbore Všeobecné lekárstvo.
2. Prihláška na špecializačnú skúšku
Prihlášku na špecializačnú skúšku podávate po absolvovaní všetkých povinných praxí a teoretickej výučby podľa typu zaradenia do špecializačného štúdia (bod 1.1) do termínu zverejnenému na www.szu.sk.
K prihláške na špecializačnú skúšku potrebujete
- vyplnenú prihlášku na špecializačnú skúšku (dokument č.11)
- index odbornosti (so zápismi povinnej cirkulácie, podľa typu zaradenia)
- záznamník výkonov (so zápismi absolvovaných výkonov, podľa typu zaradenia)
- účasť na povinnom 2-týždňovom kurze pred špecializačnou skúškou (KŠS) v trvaní 14 dní organizovanom Katedrou všeobecného lekárstva SZU (dokument č.1)
- účasť na minimálne 10 kurzoch špecializačného štúdia (KŠŠ) organizovaných Katedrou všeobecného lekárstva SZU (dokument č.1)
- účasť na povinnom kontrolnom dni špecializačného štúdia (KDŠŠ) – plnenie individuálneho študijného plánu raz ročne (dokument č.1)
- vypracovanie špecializačnej práce – týka sa len rezidentov končiacich špecializačné štúdium v jarnom termíne 2025 – tému špecializačnej práce určuje vedúci Katedry všeobecného lekárstva, pričom zohľadňuje návrhy uchádzača. Práca musí byť vypracovaná na základe Študijného poriadku pre ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov LF SZU (dokument č.13, článok 7, str. 9)
- tematický kurz Sociálne lekárstvo a organizácia zdravotníctva: organizovaný Ústavom sociálneho lekárstva, psychológie, medicínskeho práva a etiky LF SZU (absolvovanie kurzu je povinné aj pre zdravotníckych pracovníkov zaradených do doplnkovej odbornej prípravy DOP INT a DOP AIM) – Ďalšie vzdelávanie
- tematický kurz Nácvik techník komunikácie: organizovaný Ústavom psychológie LF SZU (absolvovanie kurzu je povinné aj pre zdravotníckych pracovníkov zaradených do doplnkovej odbornej prípravy DOP INT a DOP AIM) – Ďalšie vzdelávanie
- tematický kurz Špecifické témy: identifikácie násilia páchaného na ženách, mužoch a senioroch vo všetkých jeho formách a problematiku marginalizovaných rómskych komunít organizovaný Ústavom sociálneho lekárstva, psychológie, medicínskeho práva a etiky LF SZU (absolvovanie kurzu je povinné aj pre zdravotníckych pracovníkov zaradených do doplnkovej odbornej prípravy DOP INT a DOP AIM) – Ďalšie vzdelávanie
3. Špecializačná skúška
Skladá sa z dvoch častí:
- z teoretickej – pozostávajúcej z 3 teoretických otázok
- z praktickej – zameranej na praktické skúsenosti (vyhodnocovanie EKG záznamu, RTG snímok)
Obhajoba špecializačnej práce sa týka len rezidentov končiacich špecializačné štúdium v jarnom termíne 2025 a pozostáva z prezentácie (PowerPoint) zameranej na jadro problematiky rozoberanej v práci so zreteľom na aplikáciu vo všeobecnom lekárstve.
Rezidentské štúdium MZ SR:
Rezidentské štúdium MZ SR je zamerané na podporu špecializačného štúdia zdravotníckych pracovníkov na doplnenie a stabilizáciu stavov kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov v systéme zdravotníctva.
Viac informácií sa dozviete na stránke Rezidentské štúdium MZ SR.
Dokumenty:
- Plán aktivít ďalšieho vzdelávania Katedry všeobecného lekárstva 2024-2025
- Prihláška na vzdelávacie aktivity
- Žiadosť o zaradenie do špecializačného štúdia
- Žiadosť o zaradenie do rezidentského štúdia
- Žiadosť o zmenu špecializačného odboru
- Oznámenie o prerušení špecializačného štúdia na SZU
- Žiadosť o započítanie zdravotných výkonov a odbornej zdravotníckej praxe na účely špecializačného štúdia
Príloha č. 1 k žiadosti o započítanie zdravotných výkonov a odbornej zdravotníckej praxe na účely špecializačného štúdia
Príloha č. 2 k žiadosti o započítanie zdravotných výkonov a odbornej zdravotníckej praxe na účely špecializačného štúdia - Žiadosť o schválenie školiteľa záverečnej praxe v ambulancii všeobecného lekára
- Písomný súhlas školiteľa v ambulancii všeobecného lekára
- Písomný súhlas zamestnávateľa
- Prihláška na špecializačnú skúšku
Príloha k prihláške na špecializačnú skúšku – Rozpis klinickej praxe - Ohlasovacia povinnosť rezidenta po úspešnom ukončení špecializačného štúdia
- Študijný poriadok pre ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov LF SZU
- Vestník MZ SR z 15. októbra 2010
- Vestník MZ SR z 26. februára 2014
- Vestník MZ SR z 27. decembra 2019 – osobitné vydanie
- Minimálny štandard pre špecializačný program v špecializačnom odbore Všeobecné lekárstvo
- Minimálny štandard doplnkovej odbornej prípravy na získanie špecializácie v špecializačnom odbore Všeobecné lekárstvo – DOP INT
- Minimálny štandard doplnkovej odbornej prípravy na získanie špecializácie v špecializačnom odbore Všeobecné lekárstvo – DOP AIM
Aktualizované 15.1.2025 (Bc. Elena Katonová)