Postup pri predkladaní projektu
V zmysle Smernice č. 1/2019 o príprave, predkladaní a realizácii projektov je potrebné, aby zodpovedný riešiteľ (a to aj v prípade, ak SZU bude v projekte vystupovať ako partner) čo najskôr pred podaním samotnej projektovej žiadosti predložil Centru rozvoja SZU Projektový zámer, podpísaný jeho nadriadeným a dekanom príslušnej fakulty. Vzor formulára „Projektový zámer“ je TU.
Po schválení Projektového zámeru rektorom SZU, poskytne Centrum rozvoja SZU riešiteľovi súčinnosť pri spracovaní projektovej žiadosti, resp. pri podkladoch, ktoré do projektu požaduje predložiť koordinátor, najmä v otázkach rozpočtu, zabezpečenia spolufinancovania SZU (ak je potrebné), o doplnení všeobecných informácií o SZU do žiadosti a pod.
Po získaní informácie o vyhodnotení projektu riešiteľ bezodkladne informuje Centrum rozvoja o schválení, resp. neschválení projektovej žiadosti a dohodnú si spolu ďalší postup pri spracovaní zmluvy, jej podpise ako aj ďalších náležitostí potrebných pre implementáciu projektu. Centrum rozvoja SZU koordinuje tieto činnosti s Odborom ekonomiky a financovania, Odborom verejného obstarávania a ďalšími organizačnými útvarmi).
AKTUÁLNE OTVORENÉ VÝZVY – JÚL 2024
V4 Gen Mini- Grants, ktorý vznikol v roku 2022. Prostredníctvom programu sú finančne podporované mobility mladých ľudí (vo veku od 12 do 30 rokov), spolupráce medzi partnerskými školami a ich vzájomné návštevy. Program tak prepája slovenské vzdelávacie inštitúcie s ich partnermi v okolitých krajinách- v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Nemecku a na Ukrajine.
Program podporuje projekty z najrôznejších tematických oblastí ako napr. ekológia a udržateľný rozvoj, kultúrne dedičstvo a história, zdravie a aktívny životný štýl, umenie a kultúra, demokratické hodnoty a občianska participácie, ako aj praktické zručnosti a podnikanie.
O grant môže požiadať akákoľvek relevantná právnická osoba (napr. verejné alebo súkromné školy, športový klub, občianske združenie, centrum voľného času a pod.). Grant je poskytovaný vo forme paušálnej podpory v max. výške 50 Eur/deň za každého účastníka (tj. študent aj doprevádzajúci učiteľ). Maximálne výška grantu je 10.000 Eur. Výhodou programu je, že zo strany žiadateľa nie je povinná žiadna finančná spoluúčasť. Projekty môžu mať rôznorodú formu a môžu zahŕňať ľubovoľné aktivity zaujímavé pre školy a študentov- študijné pobyty, exkurzie, športové súťaže, umelecké workshopy, odborné stáže, diskusie a pod.
Prihlášku vyplnenú v anglickom jazyku je možné podať elektronicky trikrát do roka- vždy k 15.marcu, 15.júlu a k 15. novembru. Bližšie informácie a grantové podmienky sú k dispozícii na webstránke programu: https://www.visegradfund.org/apply/grants/v4-gen/.
.. VIAC INFORMÁCIÍ
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vyzýva na zaslanie návrhov projektov do Programu technickej spolupráce, ktorých implementácia bude v rokoch 2026-2027. Cieľom podpory je budovanie národných expertných kapacít v oblasti jadrovej a radiačnej bezpečnosti, ľudského zdravia a rozvoja jadrových znalostí.
Za účelom implementácie projektu je možné plánovať vedecké návštevy, stážové pobyty a účasť na medzinárodných workshopoch, technických stretnutiach a konferenciách zameraných na budovanie a prehlbovanie odborných kapacít. Taktiež je možnosť nákupu technického vybavenia, avšak pri tomto komponente sa spravidla počíta s finančnou spoluúčasťou navrhujúcej inštitúcie.
Návrhy konceptov národných/regionálnych projektov vás poprosíme doručiť do Centra rozvoja SZU.
Výzva na predkladanie vnútorných grantov SZU č. 1/2024
Rektor Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave (ďalej len „SZU“) v súlade so Smernicou o udeľovaní finančných prostriedkov na riešenie Vnútorných grantov SZU vyhlasuje Výzvu č.1/2024 na predkladanie Vnútorných grantov SZU.
Dátum vyhlásenia Výzvy: 01.02.2024
Dátum uzavretia Výzvy: 29.02.2024
Žiadosti o vnútorný grant spracované na základe Výzvy na predkladanie vnútorných grantov SZU č.1/2024 žiadatelia doručia do dňa uzavretia Výzvy:
- do podateľne SZU na adresu Centra rozvoja SZU v uzatvorenej obálke označenej „Vnútorný grant SZU“ spolu s názvom projektu, menom a adresou žiadateľa a zároveň elektronicky na adresu: projekty@szu.sk
.. viac informácií
Názov projektu: HORIZON-HLTH-2024-IND-06-09 – Gaining experience and confidence in New Approach Methodologies (NAM) for regulatory safety and efficacy testing – coordinated training and experience exchange for regulators
Cieľ projektu: Pribúdajú vedecké dôkazy poukazujúce na obmedzenia testovania na zvieratách pre hodnotenie bezpečnosti a účinnosti chemikálií a liečiv. Európa tiež zažíva silný spoločenský dopyt po ukončení testovania na zvieratách. Vedecký pokrok za posledné dve desaťročia priniesol množstvo metodológií nového prístupu bez zvierat (NAM), ktoré majú potenciál byť použité namiesto zvieracích modelov, ktoré sa v súčasnosti používajú na takéto testovanie. Medzi regulačnými orgánmi však stále chýbajú znalosti, skúsenosti a dôvera v to, ako by sa výsledky testov NAM mohli použiť, čo by mohlo obmedziť používanie NAM v priemysle z dôvodu nedostatku právnej istoty pri vytváraní údajov o bezpečnosti a zdraví, ktoré vyžadujú právne predpisy EÚ.
Projekty by sa mali zamerať na alternatívy používania zvierat na regulačné testovanie bezpečnosti a účinnosti. Žiadatelia by mali navrhnúť aktivity, ktoré spájajú vývojárov NAM a používateľov NAM s európskymi regulačnými orgánmi zodpovednými za bezpečné používanie chemikálií (napr. priemyselných chemikálií, pesticídov, biocídov a kozmetiky) a liečiv s cieľom informovať o dostupných riešeniach NAM a podporiť vybudovanie rámcu toho, ako by sa tieto NAM mohli najefektívnejšie využívať v rôznych kontextoch rozhodovania.
Ponuka do konzorcia: Izraelská spoločnosť DermAb.io
Názov projektu: HORIZON-JU-IHI-2023-05-01 Accelerating the implementation of New Approach Methodologies and other innovative non-animal approaches for the development, testing and production of health technologies
Cieľ projektu: NAM a iné inovatívne prístupy bez použitia zvierat majú vysoký potenciál zlepšiť vývoj a/alebo výrobu zdravotníckych technológií a zároveň prispieť k zníženiu a nahradeniu používania zvierat. Nedávne zlepšené biologické poznatky, technologický pokrok, počítačové simulácie a inovatívne prístupy a metódy nevyužívajúce zvieratá (napr. organoidy, komplexné 3D modely buniek, mikrofyziologické systémy, in silico modely, protilátky nepochádzajúce zo zvierat a iné biomolekuly poskytujú príležitosť posunúť sa vpred s bezpečnejšími a účinnejšími nástrojmi na ochranu ľudského zdravia a prevenciu/liečbu chorôb, ktoré by súbežne znamenali zlepšenie prenosu zo zvieraťa na človeka alebo lepšie výrobné procesy, ako aj pomoc pri pokroku smerom k nahradeniu zvierat používaných v biomedicínskom výskume vo všeobecnosti.
Zatiaľ čo potenciál využitia prístupov, ktoré nevyužívajú zvieratá na výrobu, vývoj a testovanie nových zdravotníckych technológií je obrovský, viac dôkazov a vysokokvalitných údajov na hodnotenie ich výkonnosti v porovnaní so zavedenými prístupmi založenými na zvieratách pre konkrétnu aplikáciu (ako napr. výrobného procesu, primárnej farmakológie alebo hodnotenia rizík novej generácie – NGRA) a na ich validáciu priemysel a regulačné orgány vyžadujú implementáciu týchto alternatívnych prístupov do výskumu a vývoja a rozhodovacích procesov. Okrem toho tvorcovia politík požadujú veľké množstvo aktuálnych, vysokokvalitných vedomostí, aby mohli informovať o príslušných zdravotných politikách a zabezpečiť dlhodobý cieľ úplného prechodu k prístupom bez použitia zvierat.
Ponuka do konzorcia: Belgická spoločnosť ALTERTOX
Ponúkaná expertíza: Communication, dissemination, training, public affairs, public outreach, policy
Link:https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-details/horizon-ju-ihi-2023-05-01
CENTRUM ROZVOJA SZU:
- zabezpečuje tvorbu, prípravu a administratívnu podporu projektov zameraných na podporu vzdelávacieho procesu, vedy a výskumu, inovácií a rozvoja SZU počas celého životného cyklu projektov a tvorí kontaktný bod pre projekty na SZU;
- samostatne implementuje a podieľa sa na implementácii medzinárodných, národných a rezortných projektov a programov, vrátane implementácia Rezidentského štúdia MZ;
- poskytuje centrálne služby v oblasti projektovej podpory v rámci grantových schém, štrukturálnych fondov EÚ a rozvojových projektov;
- administratívne zabezpečuje činnosť Komisie pre vnútorné granty a vedie agendu vnútorných grantov SZU;
- pripravuje a spracováva súhrnné analytické materiály, podklady a stanoviská k aktivitám súvisiacim s rozvojom SZU a príslušnou legislatívou, vrátane podpory pri vytváraní partnerstiev a zmluvných vzťahov s relevantnými partnermi a tretími stranami;
- zabezpečuje prenos poznatkov a výsledkov vedeckovýskumnej činnosti SZU (transfer technológií) do praxe a koordináciu ochrany duševného vlastníctva SZU;
- samostatne spolupracuje v zverených oblastiach s kontrolnými orgánmi SR a EÚ (prípadne aj inými zahraničnými kontrolnými organizáciami) a pripravuje pre nich súhrnné a prehľadové podklady a materiály;
- spolupracuje vo zverených rozvojových oblastiach za stranu SZU s príslušnými inštitúciami a organizáciami v rámci SR a zahraničia a systematicky vyhľadáva nové možnosti spolupráce.